Brand

Rozhovor s... Tomášem Kašparem

rainier_flowers.jpgV tomto prázdninovém seriálu Rozhovor s... máte možnost poznat v Čechách ne příliš známého, ale o to kvalitnějšího krajinářského fotografa Tomáše Kašpara. Mimo jiné se dozvíte, jaké to je fotografovat ve Spojených státech či jak se Tomáš Kašpar vydal na dráhu profesionálního fotografa.

Jste fotograf krajinář, většina vašich snímků byla vyfocena v národních parcích USA. Jak dlouho a odkdy jste tam působil?

V USA jsem strávil 12 let. Fotografii jsem se věnoval již před mým pobytem v USA, ale až v USA jsem se fotografii začal věnoval velmi intenzivně. Vzhledem k rozmanitosti a kráse krajiny USA, která mě asi jako každému návštěvníkovi učarovala jsem se více a více věnoval právě krajinářské fotografii.

Takže jste se tam nevydal přímo za účelem fotografování?

Ne, to rozhodně ne.vltava.jpg

Časem jste se ale rozhodl fotografováním se živit, je to tak?

Ano. Během let jsem měl možnost navštívit a nafotit spoustu zajímavých míst a potkat spoustu lidí, kteří měli buď zájem o mé fotografie, nebo by se rádi zúčastnili fotografického workshopu, který jsem začal nabízet. Zároveň se mi zvětšovalo  fotografické portfolio a začal jsem spolupracovat s několika nakladatelstvími knih, časopisů atd.

needles.jpgFotografování ve Státech je bezpochyby jiné než v Čechách. Zejména vzdáleností a tamnější faunou a flórou. Jaký byl váš největší zážitek během fotografování?

Nemyslím si, že fotografování ve Státech je natolik rozdílné od fotografování v Čechách nebo kdekoli jinde na světě. Každá oblast má "svoje" specifické světlo, každá oblast má svá populární místa, ale pořád je to o fotografovi a jeho znalostech, umění se přizpůsobit a reagovat na dané podmínky a mnohdy samozřejmě hraje svou roli štěstí.

Divoké zvěře je ve Státech samozřejmě mnoho, ale těžko mohu porovnávat, jelikož jsem se tomuto druhu focení věnoval spíš okrajově.rainbow.jpg

Vzdálenosti a hlavně rozmanitost USA je asi tou největší výhodou. Člověk může cestovat z divokých zelených a hornatých končin Pacifického Northwestu podél pobřeží Pacifického oceánu, zastavit se na pár dní mezi obrovskými Redwoody (sekvojové lesy) a pokračovat dál do nejnižšího místa v západní hemisféře a zároveň nádherné a rozmanité pouště v údolí Death Valley.

forest.jpg

Pokaždé, když mi "vyjde" světlo tak jak bych si přál je to zážitek. Některá místa, která jsem navštívil byla poměrně snadno dostupná, některá méně, ale vždy je to zážitek  pokud to vyjde tak jak si člověk přeje.

Vaše portfolio obsahuje široké spektrum černobílých, tónovaných i barevných fotografií o různých formátech. Jediné co chybí jsou panoramata. Co vás od pořizování několika záběrů a jejich následném spojování odrazuje?swiss.jpg

Panoramata jako taková se mi vždy líbila, ale to šlo o fotografie pořízené na panoramatický fotoaparát. Já rád fotím na velmi široká skla a skládání těchto záběrů se mi příliš nelíbí. V současné době je takových fotografií na webu (hlavně Českých) spousta a vždy mi přijde, že je tam toho zbytečně moc (obzvláště v popředí). Samozřejmě to je způsobené i tím, že během let jsem se naučil vidět svět tak jak ho fotím a na formáty, které používám nejčastěji.

raw.jpgJak je to dlouho co jste zpátky v Česku? Můžu se také zeptat na důvody návratu?

V Čechách jsem zpět od léta 2008. Po prvních měsících kulturního šoku jsem vzdal boj s větrnými mlýny a už jsem si celkem zvykl. Důvodů bylo několik. Od fotografických, přes profesní až po soukromé. S odstupem času jsem velice rád, že jsem se takto rozhodl.

Který fotograf vás inspiruje a ovlivňuje ve vaší tvorbě?

Mojí největší inspirací byl vždy Art Wolfe, s kterým jsem měl možnost několikrát fotografovat a hovořit v jeho galerii v Seattlu. Jako další inspiraci bych uvedl Galen Rowell, Michel Rajkovic a další.

skogariver.jpgInspiruje vás i jiný umělecký žánr než fotografie? Mám na mysli například film, literaturu či hudbu.

Hudbu a filmy mám rád, knihy čtu převážně o fotografii, ale neřekl bych, že by mě nějak inspirovali. Mám rád pocit svobody a dobrodružství. A to je jeden z velkých důvodů, proč rád fotografuji. Samozřejmě ne vždy je moje fotografie spojena s dobrudružstvím, ale většinou se při svých cestách a toulkách tak cítím.

ruinbw.jpgZávěrem bych se vás rád zeptal na vaše plány do budoucna...

Do budoucna plánuji nafotit co nejvíce Evropu. Návrat na Island, který mi učaroval a několik dalších cest. Ale život mě naučil, že plány jsou jedna věc a realita je věc druhá :)

www.TomasKaspar.com

Děkuji za rozhovor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

winter_wonderland.jpgsoliter.jpg

skogariver.jpgsawtooths.jpg

heaven.jpglight_chamber2.jpg

Štítky: fotografujeme

Jan Bainar

Jan Bainar je mladý krajinářský fotograf. Zaměřuje se na záběry lužních oblasti, hor a krajinných detailů. Rád se nechává inspirovat fotografiemi ostatních a považuje za čest, když je jeho práce inspirací. Po publikaci jeho záběrů v National Geographic ve Spojených státech je jednou nohou ve fotografickém důchodu a snaží se přibližovat fotografii širší veřejnosti formou psaní článků či veřejných přednášek.

Více o Honzovi a jeho tvorbě naleznete na webových stránkách www.JanBainarPhotography.com.

Diskuse

Václav

29.7.2011 01:54

Konečně pořádnej fotograf

Honzo jsme rád, že se ti s Tomášem podařilo rozhovor uskutečnit. Od Tomáše jsem kdysi pořídil "web prezenter" který do dnes hojně používám a od té doby sleduju Tomášovu tvorbu. Tu Ameriku upřímně závidím, kdysi jsem tam byl (ještě jako ne-fotograf) a když si na to vzpomenu, přijde mi pak celá Evropa jako "fotografická nuda". Rád bych se tam jednou mrknul s foťákem, ale jak píše Tomáš: "plány jsou jedna věc a realita druhá" :o/

Dawyx

29.7.2011 11:16

Dobrý článek

Pěkné počtení a ještě pěknější fotky, takových článků by tu mohlo být více, super!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Rozhovory

Všechny články kategorie

Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie

Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…

8.4.2016

Tomáš

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy

Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…

11.3.2016

Tomáš

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…

14.7.2015

Tomáš

Rozhovor s... Michalem Hykelem

Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…

16.7.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Michalem Šoferem

Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…

19.3.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Pavlem Szabo

V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…

25.10.2012

Jan Bainar