Brand
Blog

Sigma 35/1,4 DG verzus Nikon 35/1,4 a CZ Distagon 35/2

Proč sigma?   

      Důvodem ke koupi samozřejmě nebyla jen zvědavost, ale i touha po klasickém reportážním objektivu umožňujícím  práci s hloubkou ostrosti.  Ohnisko 35 mm mám sice pokryté hned několika objektivy (Nikon 17-35/2,8   24-70/2,8 a 24-85/3,5-4,5) ale clona 2,8 je pro odpíchnutí pozadí často u „širokáče“ málo.  Na druhé straně  právě proto, že mám ohnisko 35mm pokryto několika kvalitními zoomy, mi přišla investice do Nikonu 35/1,4G AF-S  jako zbytečná, když jsem si vědom toho, že daný objektiv budu používat převážně  na clonách 1,4 – 2.

  Nový design

      Každý, kdo má jen trochu zkušenost s objektivy Sigma, jistě dobře zná všechny neduhy jejich designu spočívající v „sametovém“  povrchu objektivů.   Na pohled pěkný, ale v praxi málo odolný a velmi brzy se odlupující lak se stal trnem v oku nejednoho fotografa.    Naštěstí si toto uvědomili i ve společnosti Sigma a ta teď evidentně pokračuje v redesignu svých výrobků a tak Sigma  35/1,4 prošla i oproti relativně novému objektivu Sigma  85/1,4 řadou úprav.  Sametový povrch už je naštěstí definitivní minulostí.  Nová Sigma má matný, zcela hladký povrch, který působí čistým až luxusním dojmem. Design  připomíná výrobky Carl Zeiss. Z objektivu zmizel zlatý proužek, okénko pro zobrazení zaostřovací vzdálenosti má kulatější rohy, text označení objektivu je decentnější a je umístěn  jinde, než dříve. Na sluneční cloně přibyl gumový kroužek v místě, kde clona lícuje s tubusem objektivu.  Zcela nová je přední i zadní krytka.  Přední krytka je bytelnější a jde dobře nasadit i sundat i při nasazené sluneční cloně.  Zadní krytka jde nasadit bez ohledu na polohu vůči bajonetu (už není třeba nasazovat tečku na tečku - huráááá).

Ergonomie

     Díky své velikosti objektiv výborně padne do ruky, takže umožňuje pevný úchop. Ostřici kroužek je dostatečně široký, takže manuální ostření je zcela bez problémů.  Přepínač AF/MF je na tradičním místě, takže pro zběhlého fotografa je jeho přepínaní vyloženě intuitivní záležitostí.

 

 Mechanika

      Po mechanické stránce není objektivu co vytknout. Všechny díly jsou precizně vyrobené a sesazené, ostření jde příjemně ztuha, bajonet je celokovový, přesně  frézovaný, díky čemuž  objektiv na těle fotoaparátu výborně sedí.  Sluneční clona je též bez zbytečných vůlí, takže nehrozí její samovolné pootočen

Autofokus

      Sigmu 35/1,4 jsem poprvé prakticky zkoušel během fotografování plesu a to na tělech Nikon D700 a D4.  Na obou fotoaparátech se objektiv choval tak, jak by měl.  I za velmi složitých světelných podmínek bylo ostření rychlé a přesné, bez zbytečného přeostřování či nutností opakovaně namačkávat spoušť (a to jsem fotil bez pomocného AF světla na citlivosti až k ISO 12800 ).  Ani na jednom z těl jsem nezaznamenal žádný FF/BF. 

 Protisvětlo

     Zkoušel jsem řadu snímků proti reflektorům osvětlujícím pódium i taneční sál a i zde si Sigma 35/1,4 vedla dobře.  Obraz neztrácel ostrost ani kontrast. Na snímcích se neobjevoval žádný závoj, jak tomu bývalo u starších objektivů této značky.  Nezaznamenal jsem ani žádné extrémní odlesky, jež by mohly vznikat díky poměrně velkému počtu čoček.

Po prvních zkušenostech se sigmou 35/1,4 jsem požádal jsem svého kamaráda Pavla Vavřína o nafocení srovnávacích snímků s objektivem Nikon 35/1,4G AF-S.   Srovnávací test vnikl za použití fotoaparátu  Nikon D800E (v součastné době na objektivy nejnáročnější FF zrcadlovka na trhu).  Test byl ještě rozšířen o objektiv Carl Zeiss Distagon T 35/2 a pro srovnání i se dvěma zoomy Nikon 24-70/2,8G AF-S   a 16-35/2,8G AF-S VR.  Vzhledem k tomu, že kvalita dnešních moderních objektivů s proměnlivým ohniskem je taková, že použití pevných objektivů má význam především na nízké clony, je zde publikováno   srovnání  pro clony 1,4 až 4, které  doplňují  snímky na krajinářskou clonu 8.

 

Porovnání pevných objektivů

 Sigma 35/1,4 -   -

Nikon 35/1,4

Distagon 35/2

Pro ty kteří dočetli až sem nabízím porovnaní několika pětatřicítek na na Nikonu D800E

Vzhldem  k velkemu poctu ukazkových snímků a celkovému objemu dat (cca 400 MB) linkuji vlastni tes na blog na www.fotograficke.cz. 

Po kliknutí na odkaz si sami  můžete srovnat následující charakteristiky objektivů:

Technické parametry


Barevnou vadu polohy

Ostrost ve středu obrazového pole

Ostrost v kraji obrazového pole

Ostrost v rohu obrazového pole

Celé snímky v plném rozlišení.

 

Co říct závěrem?

 

Všechny tři moderní  35 mm objektivy jsou špičkové konstrukce, které představují to nejlepší co trh nabízí. V porovnání se zoomem 24-70/2,8 však na vyšších clonách nepřináší zásadní nárůst kvality. Doménou těchto pevných objektivů už v součastné době není ano malá hmotnost a rozměry.   Jejich síla tedy leží především v rozsahu clon 1,4 – 2,0 kdy umožňují pracovat s hloubkou ostrosti a odpíchnout tak   fotografovaný objekt od pozadí.

Sigma 35/1,4 jakožto novina na trhu pak představuje velmi příjemné překvapení. Výrobci se povedlo výborně korigovat barevnou vadu objektivu, takže bez softwarové kompenzace této vady, vypadají fotky ze ostřeji než z Nikonu 35/1,4.  Po kompenzaci barevné vady je ostrost obou objektivů srovnatelná, přičemž v různých částech obrazu je na tom vždy jednou lepe jeden a podruhé druhý objektiv. Jako nejlepší  pětatřicítka se jeví CZ Distagon 35/2, ale ten nenabízí ani světelnost 1,4 (tedy jeden z hlavních důvodů proč dnes kupovat pevné sklo) ano autofokus (což uživatele nutí pracovat na stativu a za použití živého náhledu.)

Z mého pohledu člověka, který striktně netrvá na výbavě značky Nikon, může bez obav   sáhnout po  Sigmě 35/1,4 s tím, že za polovinu peněz dostane téměř stejně muziky.

 

 

Štítky:

Diskuse

Lubo54

5.3.2013 11:12

???

Prepáčte za úprimnosť...Nadpis článku ma okamžite zaujal(mám tento objektív doma). Dojem po prečítaní článku...zbytočne stratený čas - nič nové som sa nedozvedel.Skúmať podrobne všetky testované fotografie...proste na to nemám čas( uznávam moja chyba). Všetky "hezké" vlastnosti objektivu(nový matný hladký povrch,krytky...)už boli popísané v predošlých recenziách. Objektív som kúpil 20.2.2013. Nemám možnosť profesionálne testovať objektívy ani po tom netúžim( asi by som to ani nedokázal). Fotím veľa rokov a moje súkromné testy Sigmy 35/1,4 DG...špičkový objektív. Po všetkých stránkach,ktoré ako fotograf od objektívu očakávam.Môžem len doporučiť všetkým ešte nerozhodnutým. U tohoto článku mi chýba záverečné hodnotenie a osobný názor autora. Spomenul v článku, že má rozsah 35 mm pokrytý špičkovými objektívmi(takže sa rozhodol asi len pre zaujímavú cenu) ale celý článok mi pripadá ako dobrá reklama na doporučenú vlastnú" pujčovnu fototechniky ". A to je pre mňa osobne "hodně málo".

Viktor

5.3.2013 14:06

Lubo54

Smyslem clanku je moznost porovnat si opticke vlastnosti techto 35 mm skel. At uz se jedna o barevnou vadu, ostrost nebo vinetaci objektivu. Vsechany porovnavane objektivy jsou spickove, (jen 16-35 ztraci diky tomu ze 35mm je na kraji rozsahu) a kazdy se muze presvedcit o tom, ze rozdil v oprice je minimalni. Jelsti pak nekdo da prednost znacce, nebo cene je uz jeho vec. Pokud mate pocit, ze jsme se s clankem delal kvuli reklamne na pujcovnu, tak se omlouvam, link na ni odstranim.

Lubo54

5.3.2013 15:20

???

Zmyslom mojeho komentáru nebolo odstránenie linku na Vasu pujčovnu. Napokon je to Váš článok a samozrejme Vaše právo na reklamu. Myslím,že v článku bolo doplnené "Co říct závěrem?" To som pri prvom čítaní nezaregistroval...Ale ani toto doplnenie by ma neposunulo ďalej pri rozhodovaní o kúpe tohoto objektívu(našťastie sa nemusím rozhodovať)...Pekný deň

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Foto technika

Všechny články kategorie

Má ještě smysl mít ve foto technice statisíce?

Již delší dobu jsem chtěl publikovat úvahu včetně pár propočtů na téma: vyplatí se ještě vůbec mít ve vlastní foto technice velké…

10.4.2020

Tomáš

Jak fotit portrétní fotografie?

Nejste si jistí, jak správně zvolit studiové světlo na fotografování portrétu, nebo figurální fotografie? Jaké fotopozadí je…

27.5.2019

petr777

Jak nenašlapat peníze do kanálu

V roce 2012 jsem publikoval článek "Proč nepoužívám fotoaparát za 100 tisíc" a následně článek "Skutečná omezení v krajinářské…

13.4.2018

Václav

Rozhodujete se, jaká světla si pořídit do ateliéru?

Pár tipů pro fotografy, kteří plánují vybavení svého prvního ateliéru, nebo doplnění studiové techniky. Porovnání nižší a vyšší…

8.2.2018

petr777

Mdlé fotky na notebooku? Může za to Intel

…Hned od začátku mi přišlo, že světlé tóny jsou nějaké vyšisované, téměř bez kontrastu. Nejvíc to bylo patrné na fotce zamračené…

7.2.2018

Roman

Vánoční slevy na systémové blesky, sady světel, fotobatohy ...

Co oceníte více? ZDARMA TR-611/612 odpalovač v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč ...... a co velká sleva na foto…

18.12.2017

petr777