Brand

Tip na výlet: Malaga a okolí

Až budete mít dost teplot kolem bodu mrazu a věčně zatažené oblohy, zaleťte si užít jaro s předstihem do Malagy - druhého největšího města španělské provincie Andalusie a jeho okolí. Teplotní rozdíl oproti ČR se pohybuje kolem příjemných 20 stupňů. Přibalte si opalovací krém a můžete vyrazit.

Malaga, místo, kam se z Prahy dostanete letadlem za 2 hodiny letu a při troše štěstí za pár stokorun. Během sezóny lze sehnat přímý let z Prahy, jinak s přestupem v Barceloně s kombinací dvou nízkonákladových společností např. Wizz Air, Ryanair nebo Vueling. Na Malagu si není třeba vyhradit moc času, protože tu jsou také okolní místa, která vás nadchnou. V tomto druhém největším městě Andalusie byste neměli vynechat návštěvu Katedrály, jejíž stavba začala v roce 1528. Jelikož trvala 254 let, je směsicí mnoha stavebních stylů. Protože se během stavby zjistilo, že není dostatek peněz na dvě původně zamýšlené věže, postavila se jen jedna, a proto se Katedrále stále říká „malá jednoruká dáma“.

Mezi další nejznámější památku patří opevnění Alcazaba, jehož vznik je datován do 8. století. Tato pevnost tvořila obranný systém Malagy, a když vystoupáte až na samý vrchol hradeb, naskytne se vám nádherný pohled na celé město včetně Arény, kde se dodnes konají býčí zápasy, a přístav. Kousek nad hradbami se nachází Castillo de Gibralfaro, hrad vybudovaný ve 14. století tyčící se 130 metrů nad hladinou moře. Hrad je známý tříměsíčním obléháním vedeným Ferdinandem Aragonským a Isabelou Kastilskou. Protože bránící se obyvatelé Malagueňos vyhladověli, znamenalo to vítězství pro Ferdinanda.

Zajímavý historický fakt na závěr – tento konflikt byl první, ve kterém obě strany použily střelný prach. Z dávné historie se přesuneme do nedávné a zastavit se můžete v Muzeu Pabla Picassa, známého malíře, který se v Malaze narodil.  Další slavným místním rodákem je Antonio Banderas, jeho muzeum byste tady ale hledali marně :-)

01_katedrala.jpg 02_alcazaba.jpg

 

Celá oblast Andalusie je známá svými typickými pueblos blancos, neboli bílými vesnicemi. Jako příklad nedaleko od Malagy bych mohl jmenovat vesničky Comares nebo Riogordo. Ti z vás, kteří jsou vášnivými ornitology, si tuto část Španělska určitě oblíbí. Díky teplému klimatu se zde vyskytují ptačí druhy, které jinde v Evropě nenajdete. Na jaře a na podzim lze také spatřit migrující ptáky, kteří míří ze severních států Evropy do Afriky a zpět. Chce to jen mít pořádný teleobjektiv.

03_riogordo.jpg

04_comares.jpg

 

Dalším, co mě zde zaujalo, jsou opuncie. Uvidíte jich hodně a budete je potkávat pořád. Když dostanete chuť na pomeranč, mandarinku nebo granátové jablko, je jich po kopcích také všude dost. Stačí jen natáhnout ruku a natrhat si kolik snesete.

Oblíbeným místem, které není turisticky zkažené je Nerja - město ležící 50 km východně od Malagy. Zřejmě nejvyhledávanějším místem je zde vyhlídka na moře a hornaté pobřeží Balcon de Europa. Původní název La Batería byl změněn, když sem v roce 1885 přišel král Alfonso XII. a prohlásil „Tohle je balkón Evropy“. Sochu samotného krále najdete přímo na vyhlídce. Město se také může pochlubit několika krásnými plážemi, ale co byste určitě neměli vynechat je návštěva oslího útulku. Vstup je zdarma a majitelům udělá radost, když donesete opuštěným oslům třeba mrkve nebo jablka. Každý návštěvník pak dostane kyblík s jídlem a jde všechny ty hladové krky nakrmit. Nejsou zde jen oslíci, ale sem tam i nějaký kůň a taky pár prasat, která při návštěvě pobíhají kolem vás a dožadují se většího množství jídla. Nikdy jsem netušil, jaká může být při krmení zábava!

05_nerja.jpg

06_prase.jpg

 

Za krátké zastavení stojí i městečko Torrox. Jeho úzké uličky, výhled jak na moře, tak na hory zvedající se hned za městem a malebné náměstíčko, kde jsou celoročně otevřené venkovní kavárny – to vše bez davů turistů. Pro milovníky jízdy na kole můžu doporučit trasu z Torre del Mar do Torrox-Costa, případně pokračovat dál směr Nerja. Cesta vede neustále podél moře a lze jet buď po cyklostezkách, nebo pobřežních promenádách. Ani méně zdatní cyklisté se nemusí bát, bude vás čekat převýšení maximálně pár metrů.

07_torrox.jpg

08_torrox_costa.jpg

 

A kterými místy jen projet a nezastavovat? Město, které mě vůbec nenadchlo je Velez-Malaga. Na kopci nad městem je jakási zřícenina hradu, ale než k ní dojdete dosti podivnými uličkami, budete se hodně bát o svoji fotovýbavu. Dále v pobřežních městečkách na západ od Malagy, jako je např. Fuengirola, nenajdete kromě dlouhých písčitých pláží nic zajímavého. Díky vysokým betonovým panelákům, v kterých bydlí převážně penzisti ze severních států Evropy, je kouzlo kdysi rybářských vesniček nenávratně pryč. Občas zde najdete pěkný maják nebo přístav, na dechberoucí fotky to však není. K tomu je v této oblasti vše obklopeno restauracemi, v kterých vám v mnoha případech nabídnou namísto španělských specialit Wienerschnitzel nebo pintu irského Guinessu.

Co si přibalit do fotobrašny? Stačí základ 18-55mm, ornitologové si vezmou navíc i teleobjektiv. Na co určitě nezapomenout je polarizační filtr. Já si ho až v Andalusii oblíbil natolik, že ho z objektivu už ani nesundávám. V odlehlých končinách se bude hodit stativ a kabelová spoušť na focení noční oblohy. Obzvláště v odlehlých končinách potkáte tu opravdovou černočernou tmu. Adaptér do zásuvky není třeba, ty jsou stejné jako v ČR.

Při čekání na autobus na letiště si utrhněte banán a hurá domů.

09_banany.jpg

Petr Běhal

Petr Běhal - kancelářskou židli vyměnil za možnost cestovat a postupně pracoval a žil ve Velké Británii, Řecku, Španělsku a nyní ve Francii. Více informací na www.petrbehal.com.

Diskuse

František

28.10.2017 20:38

Moc pěkné fotografie, osobně když cestuji, tak se zkouším prohrabat internetem nějaká zajímavá místa či výlety a docela dobře se mi hledá například na webové stránce venkazdyden.cz/tipy-na-vylety, kde se dá opravdu dobře vyfiltrovat podle umístění nebo podle toho, co vás zajímá :-)

lukasP

28.10.2018 13:16

Pěkné fotky. Za sebe dávám tip například na nejkrásnější pláže Ligurie, není to tak daleko a mohl by to být zajímavý Foto eurotrip viz. https://www.kdyjet.cz/nejkrasnejsi-plaze-ligurie/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada