Brand

Trestný čin cestovatele

peyrefrancie.jpgNikdy by mě nenapadlo, že se něco takového může stát. Obzvláště mně. Se mnou policisté nikdy problém neměli. Jen jednou se dostali do křížku s mým spolujezdcem. Byla hodina autoškoly, měli jsme jízdy a já jsem zapomněl rozsvítit reflektory. Můj instruktor musel chvíli vysvětlovat. Když jsem pak, po mnoha cestách po celém světě, dorazil na Gibraltar, čekal mě pád do noční můry. Páté pokračování cestopisných článků „Sám na cestách aneb fotografie mého života“ je tady.

Neznalost zákona neomlouvá

Rachot klíče v zámku přivedl Mirka na stupínek u hlavního vchodu do policejní stanice, kde celý den čekal na jakákoliv slova policistů, kteří ho zatkli u majáku na Gibraltaru. Byly dvě hodiny ráno. Všechny policisty znal. Až na toho důležitě se tvářícího velitele, který v ruce držel papír a čekal na klid v místnosti.

„Jmenujete se Miroslav Prousek.“ zahřměl velitel ze stupínku.

„Ano.“ vyhrkl Mirek v úleku.

„Nyní vám budou přečtena obvinění.“

Mirek nastražil uši a bez dechu sledoval velitelova ústa, která určila další směr jeho života. Velitel s klidnou povýšeností přečetl tři věty a položil Mirkovi otázku:

„Cítíte se vinen, nevinen nebo chcete právníka?“

Mirek chvíli váhal. Vzpomínal na slova policistů, kteří ho vyslýchali a opakovali mu, že by měl uznat vinu, pokud chce, aby to všechno proběhlo co nejrychleji a bez právníků.

„Jsem vinen a právníka nechci.“

Velitel se zarazil a mrknul na policistu, který stál u dveří.

„Rozumíte všemu, co jsem vám tady právě řekl?“ řekl velitel.

„Rozumím. Ale mohl bych se vás na něco zeptat?“

Do této chvíle s Mirkem nikdo nemluvil. Nikdo mu nic nevysvětlil a každý dělal, jako že ho neslyší. Ale velitel zvedl hlavu od papíru, na který se chystal něco zapsat a řekl stroze:

„Mluvte.“

„Povězte mi prosím, co bystě dělal v následující situaci. Parkujete na opuštěném dálničním odpočívadle. Je klidná a vlahá letní noc. Jste unavený. Řídil jste dlouhé hodiny a chcete si na chvíli odpočinout. Ležíte na volantu, oči máte zavřené, když tu vám někdo otevře dveře. Leknete se a vteřinu litujete, že jste se nezamknul. Muž, kterému nevidíte do tváře, vás vytáhne z auta. Okrade vás a několikrát vás udeří pěstí. Byl byste rád, že u sebe máte nůž nebo pepřový sprej, který je ve vašem státě nelegální?"

Velitel odpověděl, že v takové situaci by byl rád, že se má čím bránit a pronesl slova pochopení k tomu, jak se Mirek do své nezáviděníhodné situace dostal.

„Zítra budete odvezen k soudu. Znovu opakuji, že držení a importování útočných zbraní na Gibraltar je nelegální.“ uzavřel hovor velitel a Mirek byl odveden zpět do cely.

viaduktmillau2.jpg

Viadukt Millau, Francie

K soudu… k soudu… k soudu… hučelo Mirkovi hlavou. Proč k soudu? To mi nemůžou dát pokutu a nechat mě jít? Vždyť soudy se obvykle táhnout týdny, měsíce či roky! To tady budu tak dlouho? Znamená to, že jsem spáchal trestný čin!? Přivezl jsem na Gibraltar nůž, pepřový sprej a pepřový revolver. Já blbec tátu poslechnul. Jasně, měl o mě strach, ale taky mě mohlo napadnout, že se to policistům nebude líbit. Doma si můžu vzít pepřák i do obchodu, ale tady…? Ach jo. Co se bude dít dál? Co chce soudce řešit? Tam není nic k řešení. Prostě mě rovnou uvězní. To snad nemůže být ani pravda. Nikdy jsem pepřák nepoužil a teď budu sedět za to, že jsem ho měl u sebe. Musím vymyslet, jak přesvědčit soudce, že nejsem žádný zločinec.

Celou noc Mirek přemýšlel, jak vysvětlit soudci, že není žádný drogový dealer nebo vrah. Přišlo mu více než absurdní, co všechno musí řešit v cizí zemi kvůli své hlouposti a naivitě. Bál se, že ho soudce odsoudí na týdny či měsíce vězení a že je bude muset strávit v cele, kde právě teď sedí a pozoruje popraskanou šedivou podlahu. Mirek v tu chvíli netušil, že může být ještě hůř. Sednul si na palandu a vzpomněl si na událost, kterou prožil ve Francii dva měsíce před Gibraltarem.

peyrefrancie2.jpg

Peyre, Francie

Zastavil tehdy u krajnice nad údolím řeky Tarn. Byl překrásný jasný den. Po dlouhém týdnu neustávajících dešťů byl šťastný, že se může projít bez pláštěnky. Opřel se o auto a vymýšlel, kam vyrazí. Rozhlížel se po zvlněných kopcích, když tu náhle vedle něho zastavilo auto s rozzuřenými psy na korbě.

„Neviděl jste tady běhat velkého černého psa?“ vyštěkl řidič od volantu.

Sklonil se k okýnku, pozdravil a omluvil se za svoji francouzštinu.

„Co jste to říkal?“

„Ptám se, jestli jste tu neviděl velkého černého psa. Je nebezpečný.“ prskal skrz řadu hnědých zubů řidič.

„Žádného psa jsem neviděl.“ řekl a kouknul na korbu, odkud se valil řev tří rozzuřených psů.

„Ten pes je hodně nebezpečný. Když ho uvidíte, běžte do auta.“ řekl řidič a jeho nervózní oči neustále těkaly po okolí. „Máte pušku?“ křiknul s nohou na spojce.

„Cože jestli mám?“

„Pušku!“ zařval řidič.

„Nevím, co to je.“ krčil rameny, protože to slovo neznal.

Řidič odhrnul deku, která ležela na sedadle spolujezdce. Pod ní se schovávala stará dřevěná kulovnice.

„Aha! Rozumím. Ne, zbraň nemám.“ vyhrknul a trochu znervózněl.

„Tak dávejte pozor a nechoďte daleko od auta.“ řekl řidič a zařadil.

Štěkot psů z korby rychle zmizel za kopcem. Sednul do auta a rozhlížel se po loukách, které ho obklopovaly ze všech stran. Ještěže jsem nevyšel na výlet, oddychnul si a přemýšlel, co by dělal, kdyby na toho psa narazil uprostřed rozlehlé louky.

peyrefrancie3.jpg

Peyre, Francie

Náhle strnul a jeho oči probodly protější kopec. Těžkopádným během, který je tak typický pro svalnaté a velké psy, se na horizontu pohybovalo nějaké černé zvíře.

„To musí být ten pes,“ zašeptal, „jenže ten řidič už je jistě daleko, abych mu to řekl. Radši odsud zmizím.“

Rozjel se do údolí a v jedné zatáčce uviděl muže, kteří se opírali o auta a dalekohledy pročesávali okolní svahy. Těžko by jim vysvětloval, že toho psa viděl. Tedy pokud to ten pes opravdu byl. A tak jel dál. Oddychnul si, až když přejel široké koryto řeky Tarn.

Mirek se opřel o popraskanou zeď a jeho oči sklouzly na ocelové dveře s okýnkem. Zítra jimi projdu a odvezou mě k soudu. Možná mi vrátí boty. Mám zavolat na ambasádu? Radši ne. Ještě počkám. Třeba mě zítra pustí a všemu bude konec. Jestli mi dají velkou pokutu, tak moje cesta skončila. Uvidím.

Lehnul si na plastovou matraci, a protože už dvě noci pořádně nespal, rychle usnul.

viaduktmillau.jpg

Viadukt Millau na řece Tarn, Francie

Štítky: krajina, cestopis

Miroslav

Miroslav Prousek se v roce 2010 ve svých šestadvaceti letech vzdal kariéry a života ve městě. Inspirován knihou Walden, procestoval mnoho zemí po celém světě. Láska k fotografii a filmu ho přiměla k založení Studia Navara, pod jehož hlavičkou natáčí originální svatební filmy, sportovní události, produktová videa a expedice. Více na www.studionavara.cz

Diskuse

Stanislav Lepič

23.2.2015 07:51

Teda Vy nás napínáte ...

Stanislav Lepič

23.2.2015 07:51

Teda Vy nás napínáte ...

Stanislav Lepič

23.2.2015 14:27

Nezáviděníhodná vysoce stresující záležitost a doufám, že nebudu mít příležitost něco podobného zažít. Přesto si myslím, že bych musel trvat na "not guilty". Jsem zvědavý, jak to bylo dál.

Miroslav

23.2.2015 16:07

Jsem rád, že se články líbí. Byl to opravdu silný zážitek. Ale jak se říká: co tě nezabije, to tě posílí. Brzy přijde další text. Díky za podporu

Miroslav

23.2.2015 16:07

Jsem rád, že se články líbí. Byl to opravdu silný zážitek. Ale jak se říká: co tě nezabije, to tě posílí. Brzy přijde další text. Díky za podporu

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada