Brand
Blog

Tvorba světelné záře a práce se světlem

Jak jsem již dříve napsal v rámci postupu k mé soutěžní fotografii Retuš Pole dance fotografie, celá světelná záře vycházející z horní strany fotografie, není nic jiného než několik vrstev vyplněných bílým měkkým štětcem. Podrobnější postup pro vytvoření světelné záře je zde:

Nejdříve jsem si vytvořil úplně novou, prázdnou vrstvu nad všemi ostatními. Protože chci, aby světlo ovlivňovalo každý prvek na scéně. V této vrstvě jsem pouze kliknul hodně velkým, bílým a měkkým štětcem do míst odkud chci, aby světlo vycházelo. Tím jsem vytvořil tu nejvíc vnější záři kolem světelného zdroje (bude jich více). Vrstvě je pak třeba upravit průhlednost – podle oka. Pravidlem je, že čím více vnější záři tvoříte, tím menší by měla být její viditelnost – protože světlo se ztrácí dále od zdroje.

Tento postup jsem opakoval ještě dvakrát, ale vždy s menším štětcem a větší viditelností. Tím, že je každá část záře ve své vlastní vrstvě, můžu je zvlášť upravovat podle potřeby. Využívám toho primárně k mírné změně jejich tvaru. Například pomocí použití běžné transformace (ctrl+t) změním tvar jinak kruhového zdroje světla (kruhový tvar je způsobem použitím kruhového štětce při tvorbě záře) na tvar více podobný elipse, či kuželu. Záleží opět na osobních preferencích a samozřejmě na zdroji vytvářeného světla – žárovka, zářivka apod. Doporučuji experimentovat a sledovat co změny dělají na scéně.

Přikládám obrázek za tisíc slov:

Tvorba světelné záře

Na levém obrázku jsem barevně zvýraznil 3 části, z kterých se skládá celá světelná záře. Ta nejvíc vnější - fialová (vytvořena největším, měkkým štětcem) má opacitu (průhlednost) nastavenu na 60 procent. Ta více uvnitř – modrá (o něco menší, měkký štětec) má nastavenu průhlednost na 80 procent. A ta poslední, zelená záře má průhlednost nastavenou na rovných 100 procent, protože je nejblíže samotnému zdroji světla. Na pravé straně je pak výsledek tohoto skládání, když jsou jednotlivé záře obarveny na bílo. Jen ta nejvíc vnější a nejméně viditelná je modrá – pouze pro efekt.

V další fázi je třeba vytvořit paprsky světla, které hezky doplní již hotovou záři. Opět jde pouze o práci se štětcem. Znovu vytvoříme novou vrstvu nad celou scénou a v ní budeme od ruky kreslit co nejrovnější linky měkkým, bílým štětcem směrem od zdroje světla (od nejsilnější záře). Nejdříve zvolíme pro náš štětec poměrně velký poloměr štětce, maximálně tak velký jaký byl použit pro tvorbu nejsilnější vrstvy záře, ale spíše o něco menší. Nakreslíme pár linek od zdroje světla ke krajům scény. Kolik, to záleží opět na Vašich preferencích, ale nepřehánět!

Tento postup opakujeme na několika dalších vrstvách. Osobně používám většinou tři. Pouze vždy zmenšíme velikost štětce. Nejdříve tedy velkým, poté o něco menším a pak opravdu malým.

Na dalším obrázku vidíte, jak mohou přibližně Vaše jednotlivé paprsky vypadat. Všem vrstvám s paprsky poté nastavte opravdu malou viditelnost. V mém případě jsou to 2 procenta u každé vrstvy. Výsledek pak vidíte dole.

Tvorba světelných paprsků

Poslední věc, kterou je nutné udělat je jednotlivé paprsky o něco zkrátit. Nechceme, aby světlo cestovalo nekonečně daleko. Jak je zkrátíte, je na Vás. Můžete použít velkou a měkkou gumu a u každého paprsku kus na spodní straně odmazat. Nebo toho stejného docílit nedestruktivně přes maskování jednotlivých vrstev.

Následující fotografie je udělaná opravdu narychlo, ale jako ukázka snad postačí. Nějak takto by mohla vypadat finální úprava. Na spodní straně jsem přidal rozmazanou bílou elipsu se sníženou viditelností a tím vytvořil místo, kam světlo dopadá.

Výsledek tvorby světelné záře

Pokud na scénu přidáte jakýkoliv objekt, vložte ho pod všechny vrstvy se světlem. Pouze spodní záře kam světlo dopadá, musí být až za objektem.

Dalším krokem by pak bylo tónování a úprava objektu tak, aby zapadal do scény. Ale to snad někdy příště ;)

Vše jsem dělal opravdu narychlo, ale snad srozumitelně. Pokud bude zájem, rád dovysvětlím, či doplním o další informace.

Tento článek není součástí soutěže, prosím nehlasujte pro něj. Pokud se Vám ale líbí a chcete mě v soutěži podpořit, můžete mi dát hlas zde: Retuš Pole dance fotografie . Děkuji!

Štítky:

Diskuse

Tomáš

7.11.2012 23:26

Paráda

Moc pěkně vysvětleno a popsáno, fakt dost dobrý!

Lukáš

8.11.2012 11:35

Tomáš Dolejší:

Tomáši, moc Vám děkuji. Cením si Vaší pochvaly!

dacascoss

8.11.2012 13:05

Super, díky. Jo a tohle by mohlo někomu pomoci ;-) http://www.dooffy.com/cs/jak-udelat-rovnou-caru-ve-photoshopu.html

Lukáš

8.11.2012 16:22

dacascoss

:D Díky! Nevím proč jsem to tam neuvedl. Samozřejmě je to takhle daleko lepší ;)

RadekVS

8.11.2012 19:30

Moc Vám děkuju za čas, který jste věnoval vytvoření tohoto skvělého návodu!!

Lukáš

8.11.2012 20:04

RadekVS:

Není zač, rád jsem pomohl. Kdyby se objevil nějaký problém při zkoušení návodu, opět rád pomůžu.

Rampa

11.11.2012 16:48

díky

super návod :)

Lukáš

12.11.2012 17:46

Rampepurda:

Moc děkuji! Jsem rád, že se líbí ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin