Brand

Velký test popruhů: BlackRapid RS-7, Joby Ultrafit a Sun Sniper Pro II

popruhy_test.jpgDnes jsme si pro vás připravili velký redakční test fotografických popruhů. Konkrétně tří typů: BlackRapid RS-7, Sun Sniper Pro II a Joby Ultrafit. Všechny umožňují pohodlné nošení fotoaparátu přes rameno, ale každý má své výhody i slabé stránky. Který z nich je nejlepší, jaké mají slabiny a který doporučujeme? Více v této recenzi.

Nebaví vás nosit svůj fotoaparát na klasickém popruhu za hlavu? Bolí vás někdy z takového nošení fotoaparátu krk nebo záda? Pak věřte, že klasický popruh můžete odložit a pořídit si něco, co vám zaručí mnohem pohodlnější nošení. Pro majitele těžkých zrcadlovek to platí dvojnásob. Na trhu je totiž mnoho různých popruhů, které nabízí alternativní řešení nošení fotoaparátu. My jsme si vybrali sofistikované popruhy přes rameno a ty jsme pro vás otestovali. Konkrétně se jedná o tyto typy popruhů:

 • BlackRapid RS-Z: velmi populární popruh, který se hodně používá v zahraniční, ale v ČR jej zatím bohužel nikdo neprodává (výrobce je z USA). Vzhledem k jeho popularitě a možnostech nakupování v zahraničí jsme jej do testu zařadili.
 • Sun Sniper Pro II: také velmi populární popruh, který lze sehnat v ČR (výrobce je z Německa).
 • Joby UltraFit Sling Strap: Joby zdaleka nevyrábí jen malé stativy, ale i zajímavé popruhy. UltraFit je jedním z nich a lehce se od konkurence odlišuje (distributor pro ČR je Olympus CZ).

Ve všech případech se jedná o popruhy, které se nosí přes rameno a fotoaparát "klouže" po popruhu tam, kde je ho právě potřeba. Abychom neporovnávali jablka a hrušky, nezahrnovali jsme do tohoto testu pevné popruhy za krk.

Pohodlí při nošení

black_rapid1.jpgBlack Rapid RS-7

Black Rapid RS-7 je osvědčený popruh, který používá hromada fotografů po celém světě. Docela je mi jasné proč - jedná se dobře navržený popruh, který se velmi pohodlně nosí. Má tak akorát polstrovanou ramenní část, která nedře a pomáhá rozložit zátěž do větší plochy.

Zmíněné ramenní polstrování je lehce zahnuté, aby lépe sedělo na rameni. Což je výhoda, ale zároveň nevýhoda - popruh je primárně určený jen na levé rameno. Na pravém jej lze sice nosit také, ale s lehkým kompromisem (viz níže). Z hlediska pohodlí hodnotím Black Rapid RS-7 výborně. Jediné, co Black Rapid popruhu proti ostatním testovaným chybí, je nějaké "odpružení", ale není to nic, co by mi v praxi vadilo.

 

Joby UltraFit

joby1.jpgJoby UltraFit Sling Strap je na nošení také velmi pohodlný. Oproti ostatním se liší tím, že má poměrně dost dlouhou ramenní "polstrovanou" část, což je výhodné. Tato ramenní část není polstrovaná tak, jako u ostatních popruhů - ale je stejně široká, je výrazně delší a navíc lehce pruží. Díky tomu je popruh o trochu skladnější než ostatní a přitom je velmi pohodlný na nošení.

Výhodou je, že popruh není nijak tvarovaný a umožňuje pohodlné nošení na levém i pravém rameni. Navíc popruh je s polstrovanou částí spojen kruhovým okem, které snadno umožňuje "zalomení" popruhu do jiného úhlu a zvýšení pohodlí při nošení. Z hlediska pohodlnosti hodnotím popruh Joby UltraFit jako výborný.

Sun Sniper Pro II

sun_sniper.jpgSun Sniper Pro II má nejvíc polstrovanou ramenní část, ale paradoxně mi přijde z testovaných nejméně pohodlný. A to z toho důvodu, že polstrovaná část je rozdělena na dvě poloviny a popruh se v tomto přerušení ohýbá mnohem snáz. Toto zalomení má pak na svědomí, že popruh nekopíruje zcela přesně tvar ramene, ale vytváří spíše tvar sedlové střechy. Třeba se po delší době používání popruh více vytvaruje, ale to nemohu potvrdit ani vyvrátit. Ramenní polstrování lze z popruhu snadno zcela sundat.

Velkým plusem je gumové odpružení, které ale na druhou stranu nevypadá nijak esteticky. Při nošení jsem zjistil, že odpružení lze posunout mezi rozepínatelné polstrování, čímž se jednak toto odpružení trochu schová a navíc se celé ramenní polstrování přestane tolik ohýbat právě ve svém přerušení.

Ramenní část je zahnutá stejně jako u Black Rapid popruhu. Ale Sun Sniper lze nosit i na levém rameni bez jakýchkoliv úprav. Z hlediska pohodlí hodnotím Sun Sniper Pro II popruh jako dobrý.

Funkčnost

Black Rapid RS-7

 • Fotoaparát klouže po popruhu (na kovovém mechanismu).
 • Aretace pozice je možná pomocí dvou brzd. Ale při aretaci u hrudníku se u těžší zrcadlovky celý popruh pootočí a fotoaparát stejně sklouzne dolů.
 • Popruh je možné rozepnout (plastová spona).
 • Maximální délka: 155cm.
 • Lze zavěsit další příslušenství.
 • Jako jediný z testovaných umožňuje odpojit rychle popruh od fotoaparátu bez nutnosti šroubování (má karabinu s pojistkou).

Jako jediný z testovaných popruhů umožňuje rychle a snadno sundat popruh z fotoaparátu bez nutnosti odšroubování úchytu ze závitu fotoaparátu. To oceníte zejména tehdy, když potřebujete často uklízet fotoaparát do brašny, do které se vám fotoaparát i s popruhem nevejde (popruh nějaké místo zabere).

black_rapid2.jpg

Joby UltraFit

 • Fotoaparát neklouže, ale využívá mechanismu kladky (viz video).
 • Aretace pozice je možná a ani těžší zrcadlovka nesklouzne dolů (popruh více přilnavá k tělu).
 • Popruh nelze rozepnout.
 • Maximální délka: 178cm.
 • Nelze zavěsit další příslušenství.
 • Jako jediný z testovaných popruhů umožňuje nosit fotoaparát objektivem dolů (fotoaparát nevisí vzhůru nohama).

Oproti ostatním popruhům fotoaparát neklouže po popruhu, ale využívá důmyslného mechanismu, který je podobný principu kladky.

joby2.jpgjoby3.jpg

Funguje to skvěle a umožňuje to (oproti ostatním testovaným popruhům) zavěsit fotoaparát na takové místo na popruhu, kde jej chceme mít (nesklouzne automaticky dolů k boku ale drží i ve vyšších polohách). Fotoaparát při chůzi drží přesně na své místě a nekýve se ze strany na stranu.

 

sun_sniper2.jpgSun Sniper Pro II

 • Fotoaparát klouže po popruhu (na kovovém mechanismu).
 • Aretace pozice není možná.
 • Popruh nelze rozepnout.
 • Maximální délka: 160cm.
 • Nelze zavěsit další příslušenství.
 • Jako jediný z testovaných má uvnitř popruhu zašité ocelové lanko.*

* Ocelové lanko slouží jako pojistka proti přeřezání / přestřihnutí popruhu. Levnější verze, srovnatelné s ostatními testovanými popruhy, tohoto popruhu lanko uvnitř nemají.

Oboustranné nošení

Black Rapid RS-7: ano, ale je potřeba někam nějak uchytit nevyužitou část popruhu, aby nepřekážela (tj. tu část popruhu, o kterou je celý popruh aktuálně zkrácen).

Joby UltraFit: Ano, bez jakýchkoliv úprav.

Sun Sniper Pro II: Ano, bez jakýchkoliv úprav (přebytečný popruh lze zasunout do polstrované části popruhu.

Materiály a bezpečí

Black Rapid RS-7: celkově působí velmi bytelným dojmem. Uchycení do závitu fotoaparátu je celokovové, stejně tak i jezdec, který klouže po popruhu. Obě zarážky jsou plastové, ale tam je to jedno. Nejslabším místem může být plastová přezka, pomocí které lze popruh rozepnout. Ovšem mezi dostupným příslušenstvím je jednak pojistka plastové přezky (proti rozepnutí) a navíc dvojité ocelové lanko, které lze uchytit k samotnému popruhu. Ovšem každé toto příslušenství navíc něco stojí.

Joby UltraFit: popruhy působí velmi kvalitně, a to zejména popruh. Ostatní prvky jsou kombinací skelným vláknem vyztuženého plastu a nerezové oceli. Konkrétně plastové oko mi nutí otázku, jak dlouho asi vydrží (tedy kolik let provozu). Ale na druhou stranu je to jen můj osobní pocit, třeba zrovna tento díl vydrží hodně dlouho. Dle informací společnosti Olympus (distributor pro ČR) zatím neměli na tuto závadu žádnou reklamaci. Úchyt na fotoaparát vypadá velmi dobře a bytelně.

Sun Sniper Pro II: působí nejvíc odolným dojmem ze tří testovaných popruhů. Jednak se jedná téměř o jeden kus popruhu bez přerušení (kromě bohužel opět plastové spony). Navíc tato verze popruhu má uvnitř všité ocelové lanko, které brání přeříznutí nebo přestřihnutí popruhu. Na druhou stranu "nižší" verze tohoto popruhu, které jsou také srovnatelné s testovanými popruhy, toto lanko nemají. Úchyt na fotoaparát je celokovový a obsahuje ložiska pro snazší otáčení. Škoda plastové spony - kdyby byla kovová, byl by to popruh s bezkonkurenčně největším potenciálem z hlediska trvanlivosti a bezpečí.

Video

Black Rapid RS-7

Joby UltraFit

Sun Sniper Pro II

Shrnutí odlišností a cen

Black Rapid RS-7 Joby UltraFit Sling Strap Sun Sniper PRo II
Funkce navíc Lze rozepnout, nastavitelné zarážky pro zamezení klouzání fotoaparátu po popruhu, snadné uložení do brašny bez popruhu (karabina). Důmyslný mechanismus kladky - i těžší zrcadlovku drží pod hrudí (nesklouzne dolů), fotoaparát visí objektivem dolů. Ocelové lanko, odpružení, odepínatelné polstrování.
Pohodlí Vysoká úroveň (příjemné polstrování) Vysoká úroveň (rozšířená část lehce pruží) Dobrá úroveň (dělená polstrovaná část nekopíruje 100% tvar ramene, ale obsahuje odpružení)
Materiály Balistický nylon, uchycení z nerezové oceli, rozepínatelná plastová přezka. "Layered-Pad" popruh (působí velmi dobře), uchycení z nerezové oceli (obsahuje ložiska) a plastu, plastové oko a spona. Balistický nylon s ocelovým lankem, uchycení z nerezové oceli (obsahuje ložiska), plastová spona.
Oboustranné nošení Ano, pouze je potřeba někam umísit přečnívající část popruhu. Ano, bez úprav. Ano, pouze je potřeba do polstrování zasunout přečnívající část popruhu.
Příslušenství Ano: kryt jisticí plastovou sponu proti rozepnutí, ocelové lanko připnutelné k popruhu, FastenR (umožňuje použití se stativovou destičkou), pogumovaný úchyt pro kameramany (neruší zvuk cinkání kovu), malé brašny, dodatečné popruhy,... Ne. Ano: klip pro zajištění fotoaparátu k opasku (aby se nekýval), větší a menší šroub.
Oddělení popruhu od fotoaparátu Velmi snadno (rozepnutím zajištěné karabiny). Nutnost celé odšroubovat. Nutnost celé odšroubovat.
Použití se stativem Ano (na své rychloupínací destičce vyměníte původní šroub za FastenR, který pak lze uchytit ke karabině), ale jen pro Manfrotto RC2 destičky. Ne (nutnost celé odšroubovat). Ne (nutnost celé odšroubovat).
Pohotovost při focení Vynikající. Vynikající. Vynikající.
Silná stránka : ) Pohodlí, design, hromada příslušenství, lze snadno odpojit od fotoaparátu, materiály. Pohodlí, design, fotoaparát se nehoupe u boku a drží kde má, materiál popruhu. Odpružení, ocelové lanko, odepínatelné polstrování, materiály.
Slabá stránka : ( Žádné (snad jen že těžká zrcadlovka sklouzne dolů k boku i při aretaci brzdami). Plastové oko (ale třeba vydrží opravdu hodně). Dělené polstrování není tak pohodlné, nemá žádné zarážky (fotoaparát putuje volně po popruhu).
Obvyklá cena Kolem 1500kč (v ČR se zatím neprodává). 1300kč (zdroj: FotoŠkoda). Kolem 1700kč (v ČR se prodává jen jednodušší verze)

Celkové hodnocení

Nejvíce propracovaným a promyšleným dojmem na mě působí popruh Black Rapid RS-7. Poskytuje pohodlí při nošení, popruh lze odepnutím karabiny od fotoaparátu oddělit (není potřeba to celé odšroubovat), v nabídce je mnoho zajímavého příslušenství. Navíc je možné použít popruh v kombinaci s nasazenou rychloupínací destičkou Manfrotto RC2 (je potřeba příslušenství FastenR což stojí zhruba 18USD). Nejvíc mě u tohoto popruhu těší fakt, že stačí odjistit a odepnout karabinu a fotoaparát mohu snadno uložit do brašny, aniž bych tam musel cpát ještě celý popruh. To mi na ostatních testovaných popruzích chybí.

Joby UltraFit Sling Strap mě osobně velmi zaujal díky svému důmyslnému systému, který je podobný kladkostroji :) Zní to sice banálně, ale výsledek je ten, že fotoaparát víceméně drží přesně tam, kde jej chci mít (což u ostatních testovaných popruzích říci 100% nelze). Princip je takový, že tíha fotoaparátu celý popruh lehce utahuje - díky tomu i těžší zrcadlovka zůstane viset u břicha a nesklouzne se až dolů k pasu. Stačí pak jeden pohyb směrem nahoru, popruh se uvolní a mohu fotit. Druhá věc, která mi na popruhu Joby velmi sedí, je způsob zavěšení fotoaparátu - ten míří objektivem dolů a ne dozadu nebo od těla, jako u ostatních testovaných popruhů.

Popruh Sun Sniper Pro II mě pak zaujal svou jednoduchostí a přítomností všitého ocelového lanka. Na popruhu je našité gumové odpružení, které jsem ale při testování schoval do polstrování, a to ze dvou důvodů. Jednak mi nepřišlo zrovna estetické a navíc tam pomáhá zlepšit úroveň pohodlí při nošení (polstrovaná část je rozdělena na poloviny a příliš snadno se ohýbá právě v tomto přerušení - umístění gumového odpružení tomu trošku zamezí). Popruh nemá žádné vymezovací zarážky, takže musíte počítat s tím, že fotoaparát se bude houpat u boku (lze to vyřešit příslušenstvím pro dodatečné zajištění fotoaparátu k opasku, pak se fotoaparát houpat nebude, ale při každém použití bude nutné toto dodatečné zajištění rozepnout).

Všechny tři testované popruhy jsou velmi dobré a je těžké říci, který je nejlepší. Každý má své klady i zápory (viz srovnávací tabulka) a hlavně, každému fotografovi sedne něco jiného. Pokud bych měl přeci jen uvést nějaké konečné rozhodnutí, tak nejlepší z testovaných se mi jeví popruh Black Rapid RS-7 spolu s popruhem Joby UltraFit.

Štítky: recenze

Diskuse

VMichal

25.4.2013 17:34

Black rapid

Vlastním BR RS-5 podobný RS-7 a největší problém s ním byl to, že sklouzával, takže vrchní kapsa se neustále posouvala dolů a neustále jsem ho musel narovnávat. Proto jsem si pořídil black rapid sport, který má navíc ještě 1 popruh pod ramenem, aby popruh držel v daném postavení a je o mnoho lepší. Nesklouzává. Nemohu posoudit ostatní, ale tento model bych vřele doporučil.

Petr Tykvart

25.4.2013 21:00

Joby UltraFit

velmi me zaujal tento popruh a chtel bych zeptat recenzenta, jak moc popruh tahne zpet fotak k telu pri foceni. Musim neustale pri foceni mirne tahnout proti tahu? Nebo je popruh zcela volny a netahne fotoaparat?

Tomáš

25.4.2013 21:57

Pro Petra: Dobrý den, není potřeba táhnout popruh nahoru a vyrovnávat hmotnost fotoaparátu. Měl jsem tam Canon 5D se Sigmou 35mm i Canonem 24mm (což není celkem lehká sestava) a funguje to moc dobře. Když si popruh trošku utáhnete (aby neplandal), tak pak fotoaparát pěkně drží tam kde má viz video, nesjíždí samovolně dolů.

Petr Tykvart

25.4.2013 22:35

Dekuji moc za odpoved. Jeste bych mel dotaz, zda zabira vice mista v brasne oproti klasickemu popruhu od vyrobce. Dekuji

Tomáš

25.4.2013 22:37

Tak to samozřejmě zabírá o něco víc místa, záleží na konkrétním výrobci, ale třeba popruhy k dslr nikon / canon jsou tenčí, kratší = zabírají méně místa v brašně.

Jakub Havel

26.4.2013 13:05

Mě se líbí CarrySpeed. Ale samozřejmě by bylo ideální, kdyby to šlo přímo vyzkoušet. Myslím, že se snaží dotáhnout detaily oproti BR. Na začátku měli problémy s tou upínací destičkou, ale to už asi vyřešili...

petr777

4.5.2013 11:22

Pěkná recenze, jen by možná stálo za to více prozkoumat trh. V nabídce Photon Europe je např. obdobný NL-QS Quick strap v základu s všitým bezpečnostním ocelovým lankem jen za 494 Kč včetně DPH, což je třetinová cena oproti popruhům srovnávaným v testu :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav