Brand

Video tutorial: jak na barevné retro tónování

Dnes vám přinášíme video tutoriál, ve kterém si ukážeme, jak snadno a rychle dodat fotografii retro tónovaný vzhled. Úprava samotná je velmi prostá a zabere pár minut. Vše spočívá v použití vrstev s barevnou výplní a různými režimy prolnutí. Více ale v našem video návodu.


Následující video návod (či tutorial, jak se obvykle používá) ukazuje, jak dodat fotografii "retro tónovaný vzhled". Nejedná se o standardizovaný způsob úpravy, pro který by se používal ustálený pojem. Proto prosím čtenáře o shovívavost - nic lepšího, než pojmenovat tuto úpravu "retro tónování" mne při psaní článku nenapadlo :)

Níže se můžete podívat, jaký je rozdíl mezi snímkem před úpravou a snímkem po úpravě. Stačí najet myší na obrázek a sledovat, jak se úprava projevila na celkovém vzhledu.

Počkejtej až se načte verze - po úpravě -

Někoho možná budou zajímat EXIF údaje tohoto snímku:

Canon EOS 5D, 28mm (zoomový objektiv 28-70/2.8), f/2.8, 1/100 sec., ISO 50, pouze přirozené světlo (bez blesku, bez odrazné desky,...). Fotografováno do RAWu, vyexportováno se zvýšeným kontrastem a světlostí do JPEGu. Poté upraveno výše uvedeným způsobem.

Fotografie vznikla při předsvatebním fotografováním v roce 2010.

Štítky: tutoriál, video

Diskuse

Akrodif

2.3.2011 14:10

Jako inspirace a návod na efekty tohoto typu dobrý ...

... ale k téhle fotce se mi to zrovna nějak nehodí, ta oranžová obloha je pro mě spíš divná než nějak retro - asi spíš něco bez většího množství bílé oblohy? :-) Dovedla bych si s tím představit třeba nějaký srandovní fotky z dovolené u móře, tohle e e.

Peter Morvay

2.3.2011 21:56

Tak nevím, Tomáši. Nedávno jsem digitalizoval rodinný fotoarchiv a dalo mi strašnou práci udělat z těch "přirozeně retro" prapodivných barev něco aspoň trochu normálního. A teď si mám takto masochisticky ničit normální barvy??? ;-) Ale jinak je návod pěkný a jasný.

Tomáš

2.3.2011 22:01

No, jak vidim, tak se to moc lidem nelíbí. Zkusim na příště udělat něco lepšího... a něco u čeho nebudu sedět do jedný do noci :)

Dinh Lap

2.3.2011 23:47

ty návody na úpravy barev, tónů portrétních fotek vždycky mě hodně zajímaly, nevytvořil byste příště nějaké návody na základy úpravy portrétních fotek? vždycky mě zajímal, jak upravujou barvy, tóny fotek modelek atd.

Akrodif

9.3.2011 14:53

...

To zase návod se mi líbí, to je dobrý, to chválím, jen ta fotka se mi s tímhle efektem nelíbí ;-)

Ludvika

9.4.2011 22:02

Tak jsem se musela zaregistrovat, abych mohla ocenit váš tutoriálek..;-) Mně osobně přijde, že fotografii retro nádech povýší a dodá příjemně nostalgickou atmosféru..jsem holt romantik..:-) A co tónování vašich krásných svatebních foteček - na to by tutoriál nebyl? :-)

Michal Jirak

12.4.2011 10:04

Tomáši,pořád jsem nemohl přijít na to,jak se tohle dělá. myslím, že když je nějaká fotka s motivem, která se dá použít jako "retro" tak je to super nástroj! Díky, MJ

Petr Pokorny

14.4.2011 17:59

video

Chtěl bych se zeptat jaký software používáte pro zachycení těchto videotutoriálů. Děkuji

Tomáš

18.4.2011 13:21

Některé svatební fotky edituji podobným způsobem, jako je výše uvedeno. Velký podíl hraje výběr objektivů, full-frame zrcadlovka, světlo... :) a na to už se tutoriál použít nedá :) Na zachycení používám Adobe Captivate, je to parádní nástroj. Sice něco stojí, ale vyplatí se.

Natalia Platonova

10.8.2011 23:15

POTLESK!

To je supr clanek! Mooc uzitecny, uz jsem to pouzila dle vaseho navodu asi na 100 fotek :) a nemate jeste nejakou dobrou zkusenost? dali by se tak kombinovat i jine barvy vrstev nebo fotofiltru?

Tomáš

10.8.2011 23:39

Díky za pochvalu článku. Lze takto kombinovat různě barevné vrstvy, místo modré-oranžové můžete zkusit třeba fialovou-žlutou a podobně ;)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin