Brand

Video tutorial: jak na perfektní portréty v Adobe Photoshop (+ akce zdarma)

Fotíte portréty a chtěli byste se naučit je lépe upravovat? Právě pro vás máme dnešní video tutoriál. Na praktickém příkladu si ukážeme, jak snadno a rychle z vcelku šedivého nudného snímku udělat perfektní portrét. To vše v editoru Adobe Photoshop během pěti minut. Ve článku naleznete i akce obsahující postup ke stažení zdarma.

Veškeré úpravy jsou ve video návodu prováděny v takzvaných vrstvách úprav. Pokud zatím vrstvy a vrstvy úprav neznáte nebo nepoužíváte, vřele doporučuji si přečíst nejprve tento článek o vrstvách a tento článek o vrstvách úprav. Výhoda práce ve vrstvách je především v tom, že zvolené úpravy lze kdykoliv zpětně vzít zpět a libovolně měnit. Bez ohledu na historii úprav.

Jaký postup jsem tedy ve video návodu zvolil?

1. Barevné oteplení portrétu

Portrétům sluší barvy, zejména pak teplé barevné odstíny. Přímo z fotoaparátu ale většinou "lezou" barevně nudné snímky, které je potřeba ještě doladit. Totéž platí i pro náš ukázkový portrét v tutoriálu. Bez úprav byl příliš chladný a nezajímavý. Proto bylo potřeba jej barevně oteplit. To lze provést například vrstvou úprav Fotografický filtr. Já jsem ve video návodu zvolil vrstvu úprav s plnou barvou, zvolil jsem pleťovou barvu a poté jsem tuto vrstvu nastavil na režim prolnutí Násobit (Overlay).

3. Křivky

Poté jsem pomocí křivek snímek zesvětlil a přidal na kontrastu (takzvaná "S" křivka zvyšuje kontrast). Je to vlnovka kterou vlevo potlačíte a vpravo navýšíte.

4. Živost

Saturaci barev jsem zvýšil pomocí vrstvy úprav pro Živost. Proč ne sytostí? Živost je lepší v tom, že přidává na sytosti mdlým barvám, ty syté nechá být. Takže není tak bezohledná, jako sytost.

5. Vinětace

Předposledním krokem je přidání umělé vinětace. Opět existuje mnoho způsobů (je na to např. i přímo určený filtr). Abychom si procvičili práci s maskami, zvolil jsem tento postup: novou vrstvou úprav Úrovně jsem celý snímek lehce ztmavil. Poté jsem do již vytvořené masky nakreslil kruhový gradient, čímž jsem vymaskoval ztmavení a vytvořil umělou vinětaci. Pozor na to, abyste gradient kreslili tak, že uprostřed bude černý a po obvodu bílý (a ne naopak). Pokud by byl naopak, stačí prohodit černou s bílou ve vzorníku barev popředí a pozadí.

6. Barvičky nakonec

Posledním krokem je barevné tónování, které portrétům (pokud nevyžadujeme přesnou reprodukci barev), velmi sluší. Nakonec si vše můžete sloučit dohromady a uložit třeba jako JPEG nebo si můžete uložit i verzi ve vrstvách jako PSD pro pozdější použití.

Video návod si ve větší velikosti můžete zobrazit a pustit zde.

Přijďte na kurz Photoshopu...

Pokud byste se chtěli naučit hromadu dalších i efektivnějších úprav, zaregistrujte se na workshop Photoshop pro začátečníky a mírně pokročilé (výukové DVD v ceně, Brno), který pořádám již v sobotu 8.3.2014 v Brně. Každý účastník kurzu získá výukové DVD úprav fotek v Photoshopu zdarma.

Akce zdarma

A nakonec pro vás mám ještě akci ke stažení zdarma, která za vás celou výše uvedenou práci udělá sama. Tedy ne uplně, až akce proběhne, doporučuji poklikat na jednotlivé vrstvy a ještě je dle vlastního vkusu doladit. Akce stahujte zde:

Štítky: portrét, photoshop, editace

Diskuse

Petr Tykvart

27.2.2014 19:04

Jak akci vložím do CS5?

diky za info.

Tomáš

27.2.2014 19:10

V photoshpu si otevřete okno pro akce (alt + F9) a vpravo nahoře bude miniaturní ikonka obsahující pár řádků a mini trojuhelník. Klikněte na tuto ikonku a vyberte Načíst akce (Load actions). Zvolíte atn soubor a je to tam.

Václav Fichtner

28.2.2014 12:03

Prosím poraďte mi, snad jsem úspěšně vložil akci do PS6, ale nevím jak ji spustit na fotku.děkuji

Filip Hloušek

28.2.2014 12:57

Zdravím, děkuji za povedené video, jen bych chtěl upozornit na chybu v textu u první části, Násobit není Overlay, ale překrytí.

Tomáš

28.2.2014 18:01

Díky moc za upozornění na chybu, poznamenám to do článku video je bohužel již takto nauploadované a měnit jej celé je docela zdlouhavý proces.

Tomáš

28.2.2014 18:05

Pro Václava: Je to snadné - v okně pro vrstvy, kde jste akce přidával, je malý trojuhelníček dole. Jako "play" na kazeťáku. Otevřete si svou fotku a pak na ten trojuhelník klikněte a akce se spustí.

Václav Fichtner

4.3.2014 09:30

Já se omlouvám, ale pořád mám nějaký problém, já jsem akce přidával v okně pro akce, ne v okně pro vrstvy, ono to sice něco udělalo, ale výsledek byl žalostný, nevím řekl bych, že to udělalo asi polovinu, nevím kde dělám chybu, zkusím akci ještě jednou nahrát a uvidíme. Dík V.Fichtner

Tomáš

4.3.2014 09:45

Pardon, samozřejmě jsem místo "okno pro vrstvy" myslel "okno pro akce". Ten photoshop CS6 máte v angličtině nebo češtině? Stáhl jste si akci ve stejném jazyku jako máte photoshop? Je to zvláštní, mělo by to fungovat.

Václav Fichtner

4.3.2014 14:31

Děkuji, už to asi funguje, ale stejně to není ono. ty křivky jsou přehnané. Jde se vrátit jen do křivek a upravit to tam? nějak jsem se do nich nedostal.

Tomáš

4.3.2014 14:33

Výborně. Samozřejmě že se lze ke všem vrstvám vrátit a upravit je dle obrazu svého. Stačí poklikat na miniaturu vrstvy a otevře se příslušné dialogové okno. Psal jsem o tom v tomto článku: http://www.fotoradce.cz/pouzivame-vrstvy-uprav-v-photoshopu-clanekid1345

mellody

18.1.2015 19:19

Mám dotaz ohledně akcí. Pakliže mám Photoshop v češtině, ale nějaké akce vytvořené ve verzi v angličtině, je nějaký způsob jak akce upravit zpětně? Třeba pouze upravit přednastavené názvy vrstev z Layer 1 na Vrstva 1 apod.?

Tomáš

18.1.2015 21:05

Ano, jedinou cestou je to ručně projít.

Martin

7.12.2015 11:00

Zdravím, nevím kde je chyba, ale video tutorial mi nejde v žádném prohlížeči spustit... Díky.

Jan

21.2.2016 17:03

Vaše akce je funkční (Ps CC 2015). Děkuji. Zkusil jsem i další akce dostupné na internetu. Setkal jste se někdy s tím, že po zpuštění akce se objeví upozornění "Příkaz "Vyběr" není právě dostupný."  nebo "Objekt "vrstva"Layer 1 copy2" z vrstva "Layer1 copy3" z ... není právě dostupný"? Rada, že mám akci přerušit a udělat to manuálně je na nic, když ani netuším co za úpravy tam tvůrce vložil :) Jsou problémy v použití starších akcí v novějších verzích Ps? Děkuji za jakékoliv zkušenosti. 

Tomáš

19.5.2018 21:26

Moc prosím. Proč mi nejde spustit video?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin