Brand

Vrstvy a masky v Photoshopu polopatě 2

V předchozím článku o vrstvách a maskách v Photoshopu jsme si na jednoduchých příkladech vysvětlili, jak tyto nástroje fungují. V dnešním pokračování se budeme věnovat praktickému užití vrstev a masek. Konkrétně se podíváme na vlastnosti vrstev, možnost nastavení krytí, režim prolnutí a vrstvy úprav.

Vlastnosti vrstev

Jednotlivé vrstvy, které při editaci fotek vytváříme, mají své vlastnosti. Ty můžeme libovolně nastavovat a vytvářet tak různé efekty. Mezi ty základní a nejčastěji používané vlastnosti vrstev paří: Krytí, Výplň, Režim prolnutí.

Krytí jednoduše řečeno určuje, jak bude vrstva viditelná. Určuje se v procentech, a to v intervalu 0 až 100%. Hodnota 0% znamená, že vrstva bude zcela průhledná (nulová viditelnost), zatímco 100% určuje maximální viditelnost.

vrstvy_masky_dve.jpgvrstvy_masky_dveb.jpg

Krytí se velmi často používá pro jemné nastavení viditelnosti vrstev a efektů k nim přiřazeným. Například pokud si v horní vrstvě provedu nějakou úpravu, kterou pomocí masky nechám zobrazit, mohu tuto úpravu změnou krytí zeslabit. Příklad z praxe: budu chtít ztmavit oblohu (viz příklad z předchozího článku) a nakonec zjistím, že jsem tuto oblohu ztmavil příliš mnoho a že to vypadá nepřirozeně. Stačí nastavit krytí vrstvy třeba na 60% a celkové ztmavení oblohy se již tolik neprojeví. A to proto, že vrstva obsahující ztmavenou oblohu, se stala částečně průhlednou.

Režim prolnutí určuje, jakým způsobem se bude vrstva chovat k ostatním vrstvám. Vybírá se v okně pro vrstvy, roletka obsahuje kromě základní volby Normální celou řadu dalších možností. Jak ovlivní jednotlivé režimy vzhled dvou vrstev, si můžete vyzkoušet sami. Otevřte si fotku, do nové vrstvy vložte jinou fotku (např. texturu) a sledujte, jak se mění efekt při změně režimu prolnutí.

vrstvy_masky_prolnuti.jpgvrstvy_masky_prolnuti2.jpg

Výplň nalezneme hned pod nastavením Krytí. Jedná se o trochu specifičtější nástroj, který použijeme při pokročilých úpravách. Nastavení výplně funguje tak, že měníme viditelnost vrstvy samotné (opět stjeně jako při změně Krytí), ovšem veškeré efekty na vrstvě zůstávají viditelné. Tak například pokud máme nějaké textové logo, kterému jsme ve stylech vrstvy přiřadili Stín, můžeme snížením Výplně ponechat viditelným pouze ten stín. Vytvoří to velmi zajímavý efekt. Jak tohoto výsledku docílit si ukážeme v dalším pokračování tohoto článku.

vrstvy_masky_text.jpg

Vrstvy úprav

Vrstvy úprav jsou velmi mocným a často používaným nástrojem. Už jste někdy zažili, že jste aplikovali třeba úpravu kontrastu nebo úrovní a pak jste zjistili, že už je to moc? Nebo že byste tu jednu úpravu z celé řady rádi vzali zpět, ale ono už to nejde? Tak přesně toto řeší vrstvy úprav.

Vrstvy úprav fungují tak, že se veškeré úpravy (např. kontrast, sytost, křivky, úrovně, vyvážení barev, atd.) zaznamenávají do jednotlivých vrstev. A jelikož můžeme jednotlivé vrstvy kdykoliv třeba zcela smazat nebo snížit jejich krytí, můžeme totéž dělat i s jednotlivými úpravami.

Praktický příklad: budeme chtít upravit kontrast, sytost a barevné vyvážení na fotce (to jsou celkem tři různé úpravy). Místo toho, abychom tyto jednotlivé úpravy dělali přímo na dané fotce, provedeme je jako vrstvy úprav a nad původní fotkou si postupně vytvoříme tři nové vrstvy úprav. Díky tomu budeme mít tyto tři jednotlivé úpravy zcela nezávislé na sobě, budeme kdykoliv moci ubrat na jejich viditelnosti a klidně je třeba i zcela umazat.

Tip: Úpravy pomocí Vrstev úprav jsou velmi výhodné, protože jsou nedestruktivní a lze je kdykoliv vzít zpět. To znamená, že si nad podkladovou fotkou vytvoříme třeba deset různých vrstev úprav a pak si vybereme, které z těchto vrstev úprav na výsledné fotce ponecháme. Díky vrstvám úprav si tak můžeme vytvářet různé zkušební úpravy a sledovat, co to s fotkou "provede", aniž bychom ji těmito úpravami zcela zničili.

Níže je uveden vzorový projekt, jehož cílem bylo dodat zdrojovému obrázku s květinou a prstýnky texturu.

vrstvy_masky1.jpgvrstvy_masky2.jpg

vrstvy_masky3.jpgvrstvy_masky4.jpgOtevřeme zdrojovou fotku a poté otevřeme i fotku s texturou.

vrstvy_masky5.jpgvrstvy_masky6.jpgOznačíme fotku s texturou (CTRL A) a zkopíruejme ji do schránky (CTRL C). Poté ji vložíme na vzorovou fotku (CTRL V).

vrstvy_masky7.jpgvrstvy_masky8.jpgV okně pro vrstvy snížíme prolnutí, třeba na 18%. Nyní budeme chtít změnit kontrast zdrojové fotky. Klikneme si tedy na vrstvu se zdrojovou fotkou.

vrstvy_masky9.jpgvrstvy_masky10.jpgV okně pro vrstvy klikneme na malé černobílé kolečko zcela dole v okně a vybereme volbu Jas a kontrast. Tím jsme vytvořili vrstvu úprav pro jas a kontrast. V novém okně upravíme jas a kontrast dle potřeby.

vrstvy_masky11.jpgvrstvy_masky12.jpgNyní ještě vytvoříme vrstvu úprav Křivky (opět klikáme na černobílé kolečko) a upravujeme křivky v novém okně dle potřeby. Nakonec ještě snížíme krytí textury (kliknutím na vrstvu textury) a posunutím ukazatele krytí na nižší úroveň, aby nebyla textura tolik znatelná.

Štítky: photoshop, editace

Diskuse

lemonydes

8.10.2011 15:03

Co tak levnejsi programy?

Ja bych byl pro aby takove zakladni tutorialy jako co jsou vlastne masky nebo vrstvy byly vysvetlovany na nejakem levnejsi grafickem aditoru. Tak trosku pochybuji, ze zacatecnik si koupi posledni verzi Photoshopu CS5 a az potom resi co vlastne umi, naopak pokud pracuje v nejakem levnejsim editoru a je uplne na zacatku dlouho mu trva nez si tento tutorial prevede do te svoji reality. Co trebas takovy Photoshop Elements, ktery stoji desetinu a tak je pro nasince mnohem lepe dostupny.

palocx

14.12.2012 19:41

diky za srozumitelene navody k PS

jsem velmi rád za takovéto jasné srozumitelné postupy pro PS !! nejsou zde labels? abych si mohl kliknutím vybrat např vše o zpracování fotek v PS

Tomáš

14.12.2012 19:42

Jsem rád, že to pomohlo. Máme tu zatím pouze sekce Editace fotografií (viz nahoře na menu) http://www.fotoradce.cz/editace-fotografii-rubrikaid7 , ale už nyní zpracováváme kompletní redesign a tam to 100% bude ;)

palocx

14.12.2012 19:43

uvital bych k navodum pro PS zdrojove soubory

uvital bych k navodum pro PS zdrojove soubory na kterych by se to dalo presne krok po kroku vyzkouset

Tomáš

14.12.2012 19:44

To je dobrý nápad, pro příště je dám do článku ke stažení.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin