Brand

Za orchidejemi na italské Gargáno

V polovině dubna roku 2013 jsem s dalšími třemi kamarády fotografy vyrazil na týden do Itálie, tentokráte do její jižní části na poloostrov Gargano. Cílem naší expedice jsou orchideje, kterých zde roste na 60 druhů.

Zaplníme veškeré volné místo v mém autě a v sobotu odpoledne můžeme vyrazit. Jedeme směr Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Foggia a po 16 hodinách jízdy přijíždíme do našeho cíle, městečka Mattinata.

img_4878.jpgimg_5830.jpg

A pak, stejně jako po celý týden už jen slyším cvakání závěrek a slastné výkřiky fotografů, když objeví nový, dosud nefotografovaný druh orchideje.

Na Monte Sacro poté vyrážíme ještě čtyřikrát, ať už sem ke skalce nebo na zdejší pastviny. Je to z důvodu celotýdenní absolutně vymetené modré oblohy, která nám umožňuje jen ranní nebo odpolední fotografování. Polední světlo využíváme k siestě nebo průzkumu dalších lokalit. A také při každé návštěvě objevíme vždy nový druh orchideje.

img_4752.jpgimg_5447.jpg

Pondělní odpoledne strávíme na malé loučce, kterou našel Jirka při své loňské návštěvě Gargana. Zde Petr objeví kudlanku a je postaráno o zábavu na celé odpoledne.

img_5012.jpg

K tořiči sipontskému nám pomůže malá náhoda. Když se vracíme z trhu v Manfredonii, jsem líný se otočit do protisměru a tak jedeme alternativní cestou. Jedeme malými klikatými silničkami a při kochání se krajinou zkoušíme, jestli nejsme blízko nějaké orchideové lokality, které má Petr uložené ve své GPS-ce. A jsme. Ani ne jeden kilometr od nás se má nacházet místní endemit tořič sipontský. Zaparkujeme auto a jdeme hledat, po půl hodině jeden skutečně nacházíme, a tak je cíl ranního fotografování předem dán. Dopoledne jich pak zde najdeme dalších deset.

img_5919.jpg

Když se vracíme k autu, ukáže se, že orchideje jsou tu opravdu všude. Ani ne 20 metrů od auta začíná louka, kde rostou desítky vstavačů a tořiče jsou roztroušené mezi nimi.

img_6110.jpgimg_6122.jpg

Při průzkumu nedalekého kopce Radana najde tořič bertolonův.

img_6163.jpg

Poslední fotku udělám při krásném zapadajícím slunci ležíc na skládce odpadků vzniklé na hraně pískového lomu.

lh0j4263e.jpg

V podstatě celou expedici fotím s Canonem 600D, který mi učaroval svým výklopným displejem. Jen poslední den mi dojdou baterie, přeci jen stále puštěný živý náhled jim dává dost zabrat, a tak ocením, že mám v batohu také 1DII, poprvé a naposledy v roli záložního těla.

Převážně fotím objektivem Canon 100/2,8 L IS USM, pokud fotím celé rostliny, tak půjčeným Canonem 300/4 L IS USM. O osvětlení se pak starají dvě odrazné desky, jedna velká a jedna malá, případně pro zastínění obří Jirkova deska.

Za týden jsem vyfotil něco kolem 15 druhů orchidejí, což se nemusí zdát mnoho, ale nepovažuji se za sběrače a odškrtávače jednotlivých druhů, spíš mi jde o fotografie jako takové.

img_5735.jpgimg_4932.jpg

Štítky: makro, Flora, cestopis

Jiří Míchal

Jiří Míchal věnuje fotografování veškerý volný čas, kdy fotografuje přírodu ve všech jejích podobách, od té nejmenší (hmyz) , po ty větší (ptáci, savci) až po krajinu. Publikuje ve fotografických a přírodopisných časopisech a na svých stránkách.

Více o něm a jeho tvorbě naleznete na webu www.jmichal.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada