Brand
Blog

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří. Existují dva polarizační filtry. První znám jako lineární filtr, kde po průchodu lineárním filtrem je světlo lineárně polarizované. Druhý, který je znám více jako cirkulární filtr. Má pomocnou folii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo polarizuje kruhově. Můj pokus by využit na dvou cirkulárních polarizačních filtrech (dále jako cpl) a to ve dvou různých značkách.

Vinětace s nádechem sépiové barvy

Je tomu tak rok zpátky kdy jsme s kolegou fotografem jeli fotit do malého městečka Jílové, které najdeme poblíž města Děčín. V Jílovém je zámek se zahradou. Bylo to na jaře minulého roku. Nebylo ještě tak vše krásně probarvené, a právě proto vznikl tento experiment. Nasadil jsem na svůj fotoaparát značky Fujifilm s modelem X-T2, s použitím setového objektivu 18-55. Nasadil jsem oba filtry. Oba otáčecí filtry se začínají chovat velmi zvláště. Tvoří tak efekt silnější vinětace s nádechem sépiové barvy nebo spíše nádechem západu slunce. Všechny snímky byly nafocené kolem poledne. Myslím si, že pokud by byl filtr použitý při západu slunce mohl být efekt silnější. O tom bych mohl psát příště jak se chová dvojí filtr v různém prostředí a světelných podmínek.

Požadovaný směr kmitání 

Největším efektem u dvojího cpl jsou mraky. Tak jako cpl filtr má vlastnost mraky anebo více zdůraznit zde se efekt mění v jeho zabarvené do žluta.

Když půjdeme cestou teorie, tedy jak filtr funguje. Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Filtr tak propouští pouze světlo, které kmitá v jednom směru. S pomocí otáčení filtrem, vzniká efekt užití. Který je znám u nebe za jeho zvýraznění nebo u vody kde je hladina viditelná a prokreslená nebo nevidíte nic. Požadovaný směr kmitání se řídí natočením filtru a tím umožňujete propustnost daného světla.

Vzniká netradiční snímek

Nejčastější užití polarizačních filtrů je v krajinářské fotografii. Často jej můžeme ale vidět u fotografií, které se používají do publikací nebo třeba i jako fotografie sloužíte na focení realit. Využitím dvojího efektu cpl je spíše již umělecký ráz. Na portrétní fotografii se už tolik nehodí. U použití obou filtrů současně a jejich otáčení v různých provedení dochází k úpravě fotky do nereálných světel i přesto ale vzniká netradiční snímek, který si myslím, že lze zařadit do sekce umělecké fotografie nebo fotografie pro začínající fotografy má své opodstatnění.

Pokud máte doma dva otáčecí filtry, zkuste to a uvidíte kde všude se dají filtry použít. U toho to mini článku, přidávám pár snímků ať víte, jak to vypadá.

 

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada