Brand
Blog

JAK FOTIT DĚTI (nejen) mobilem

Jak na to...

Fotografování dětí je samostatná fotografická disciplína. O které by se dala napsat celá kniha. My tolik prostoru ani času nemáme, zaměříme se tedy pouze na nejdůležitější zásady kompoziční a nastavení fotoaparátu.

Expozice

Děti nepostojí. Pokud tedy zrovna nespí. Je tedy dobré fotoaparát nastavit tak, aby fotil co nejkratším možným časem. Nejjednodušší z hlediska ovládání je nastavit na fotoaparátu režim předvolby clony a tuto volit pokud možno menší – tím pádem bude fotoaparát volit kratší čas.  Pokud Váš přístroj nedovoluje ruční nastavení, volte alespoň sportovní režim, popřípadě režim portrét. Fotoaparát bude opět dávat přednost malé cloně a rychlejšímu expozičnímu času. Při focení mobilem někdy ani tato volba není k dispozici, snažte se tedy alespoň mít, zvláště při focení uvnitř, dostatek světla. Dnešní digitály sice jsou někdy až neuvěřitelně citlivé a dokážou vyfotit téměř ve tmě, ale málo platné, světlo maluje a pro portrét, zvláště dětský, je prostě světlo potřeba. Focení bleskem se zkuste vyvarovat.

klasická miminkovská pozice...a stačí světlo z okna...Foto v obýváku na stole. Bez přisvícení, světlo pouze přirozené z okna.

Ohnisková vzdálenost

Pokud máte tu možnost, použijte střední teleobjektiv. Zapomeňte na volání „Pepíčku kuk“ a foťte děti při hře, nerušeně a přirozeně. Použitím teleobjektivu můžete od dítěte dostatečně ustoupit, aby o focení „ani nevědělo“ a tvářilo se přirozeně. Není vždy nutné, aby se dívalo do objektivu, právě soustředění na hru vyjádřené na fotografii má největší citovou hodnotu.

fotíme děti, aby o nás nevěděli...Foťte nenápadně - teleobjektiv 150mm

Mobilem

Běžný mobil bohužel teleobjektivem obvykle nedisponuje. Naopak, mobily mají v naprosté většině případů extrémně širokoúhlý objektiv. Na fotografie krajiny je to v pořádku, na portrét naprostá katastrofa. Ale i s tím se dá udělat dobrá fotka. Tentokrát nemůžeme fotit z příliš velké vzdálenosti, aby se dítě v prostředí neztrácelo. Fotíme přece právě jeho, musí být tedy na fotce to hlavní. Příliš malá vzdálenost způsobí ale výraznou deformaci, zkreslení, ke kterému dojde díky širokému ohnisku. Je třeba tedy zvolit vzdálenost, při které již deformace není tak patrná, obvykle 1,5-2m. Foťte opět nenápadně, od boku,  udělejte několik snímků a ihned kontrolujte a nepovedené záběry nekompromisně ihned mažte. Podstatně ušetříte místo a čas při pozdějším třídění.

tak takhle ne...chce to odstup, snižit se a být nenápadný... mladý zahradník při práci...

Příklad špatné fotky a dobré kompozice...Mobil Samsung A8

Podhled nebo nadhled

Ideální fotka vznikne, pokud se fotograf  sníží na úrověň dítěte. Foto (až na vyjímky) by mělo být zhotoveno tzv. z očí do očí – objektiv tedy v úrovni očí dítěte nebo lehce pod. Vyvarujte se focení ve stoje, klekněte si, mobil či fotoaparát držte u pasu, s teleobjektivem si klidně lehněte do trávy. Také můžete zkusit fotit „přes překážku“…např. pár neostrých stébel trávy v popředí dodá fotografii výraznou hloubku.

foťte děti při zaujetí...je jedno čím snižte se a foťte přes přirozené překážky...

Příklad kompozice...mobil Samsung A8

Světlo

Jak už jsme si řekli, lépe je více světla než méně. Rozhodně ale zapomeňte na focení za poledne při plném slunci. Řiďte se pravidlem, že sluníčko je největším nepřítelem fotografa. Preferujte fotografování při lehce zatažené obloze. Díky tomu nebudou v obraze ošklivé hluboké stíny a bude vidět dítěti do očí. Nebo můžete zvolit k fotografování podvečerní čas, kdy je slunce nízko nad obzorem, není tak ostré a může pomoci hezkému barevnému tónu.

Foťte při zatažené obloze. Využijte jednoduchý motiv a černobílé podání...

 zkuste to i černobíle...

Ostření

Pokud to Váš fotoaparát dovoluje, zvolte bodové ostření a ostřete na oči. U mobilů a digitálních  kompaktů musíte improvizovat a spolehnout se na automatiku.

Foťte příběh

Zkuste vyfotit několik fotografii, které spojuje stejné téma. Vyfoťte příběh o tom, jak dítě pracuje na pískovišti, jak se učí plavat, nebo jak se potýká s prvním samostatným jídlem. Nechte si zhotovit tři nejlepší snímky a vystavte je doma na památku ve speciálním fotorámu pro více fotografií nebo si doma zařiďte vlastní fotogalerii.

domácí fotogalerii každá návštěva ocení... Příklad domácí fotogalerie - zalaminované fotografie adjustované na Kapa desky.

Porušujte pravidla

Pamatujte, že ani jedno výše uvedené pravidlo není dogma. Zkuste fotit v protisvětle, zkuste zaostřit na hračku v ruce s rozostřeným obličejem v pozadí, nechte dítě, ať se šklebí a dělá šaška… foťte zkrátka tak, aby Vaše fotky vyjadřovali radost. Ta totiž u focení dětí nesmí chybět.

nechte děti blbnout...

Nenechávejte fotky jen v počítači/mobilu

Je dokázáno, že nejlepší archivační materiál je papír. Vždy vyberte několik nejlepších snímků a nechte si je kvalitně vyvolat. Zachováte je tak i pro Vaše potomky a navíc pocitu držet krásnou fotografii v ruce se žádný monitor nevyrovná.

Dobré světlo

 

Štítky:

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada